Költözik az Országgyűlés: kiderült, mennyi ideig tarthat a Parlament rekonstrukciója
Kezdődik az Országház felújításának előkészítése, maga a beruházás csak évek múlva indulhat.
Nem akarták kiengedni a kormánypárti képviselőket.
Nyitókép: Giorgi ARJEVANIDZE / AFP
A fekete-tengeri kaukázusi országot április közepe óta tömeges kormányellenes tüntetések sújtják, mert a kormányzó Grúz Álom párt újra előterjesztett egy olyan törvénytervezetet, amely a kritikusok szerint hasonlít a másként gondolkodók elhallgattatására használt orosz jogszabályokra – írta meg a France24 portál. Az Európai Unió szerint a javasolt jogszabály elfogadása aláásná Tbiliszi régóta tartó uniós tagságra irányuló törekvéseit.
Az intézkedés elleni vasárnapi tüntetésen mintegy 20 000 ember gyűlt össze a fővárosban, Tbilisziben az egy kilométer hosszú „Menet Európáért” elnevezésű demonstráción. A Grúz Álom párt kitart Európa-pártisága mellett, úgy látják, hogy a javasolt törvény célja csupán
a nem kormányzati szervezetek külföldi finanszírozásának „átláthatóságának növelése”.
Kritikusai azonban azzal vádolják, hogy a volt szovjet köztársaságot az Oroszországhoz való szorosabb kapcsolat felé tereli. Charles Michel, az EU vezetője szerint a törvényjavaslat „nincs összhangban Grúzia uniós tagságra irányuló törekvésével”, és „Grúziát nem közelebb, hanem távolabb viszi az EU-tól”. Kedd este újabb demonstráció szerveződött, ahol
az EU-párti tüntetők bekerítették a grúz parlamentet, és nem akarták kiengedni a kormánypárti képviselőket.
A parlamentben továbbra is folytatódik a munka, de a szavazás nem várható kedd este.
A tüntetők azt skandálják: „Oroszország kifelé!”
A biztonsági erőkkel a parlament épületénél történt összecsapásban többen megsérültek. A tiltakozók egyebek között tojásokkal és palackokkal dobálták meg a rendőröket, akik megkezdték a törvényhozás előtti térről kiszorítani a demonstráció résztvevőit.
A törvényhozásban kedden tárgyalták második, és ezzel utolsó előtti olvasatban azt a vitatott jogszabályt, amelyet a Georgiai Álom - Demokratikus Georgia kormánypárt áprilisban terjesztett ismét a parlament elé. Az indítvány előírná, hogy a szervezeteket, amelyeknek anyagi eszközei több mint 20 százalékát külföldről finanszírozzák, külföldi befolyásoló ügynökökként regisztráltassák.
A törvényjavaslat újbóli beterjesztése ellen április 15. óta az ellenzék és a civil szervezetek újra és újra az utcákra vonultak. Az Európai Unió, amely decemberben adta meg Georgiának a tagjelölti státuszt, felszólította a tbiliszi vezetést, hogy ejtse ezt az előterjesztést.
Az eseményről készült felvételt itt tekinthetik meg: